Top strategie blackjack

Blackjack to jedna z najpopularniejszych gier hazardowych. Już od lat jest chętnie wybierana przez graczy zarówno w kasynach internetowych jak i stacjonarnych. Powstał nawet film o niej, o jak nie innym tytule jak „21” z kilkoma znanymi gwiazdami. W grze tej zasada jest prosta, należy mieć lepsze karty od krupiera. Oczywiście Blackjack powstał po to, aby dawać kasynu przewagę nad graczem oraz przynosić zyski. Nie oznacza to jednak, że nie można zniwelować owej przewagi. Istnieją ku temu specjalne strategie.

Na co nam strategie?

Według matematycznych wyliczeń średnia przewaga wirtualnego kasyna nad graczem w blackjacku wynosi co najmniej 5%. Zdarza się, że na starcie osiąga nawet 7 czy 8%. Oznacza to, że przy wielu rozdaniach teoretycznie powinniśmy więcej stracić niż zarobić. Wszystko oczywiście uzależnione jest od szczęścia. Jest to jedna z najłatwiejszych gier karcianych, gdzie naszym zadaniem jest uzyskanie lepszego wyniku niż krupier, najlepiej 21. Możemy w odpowiedniej chwili pozostać przy 2 kartach bądź też zaryzykować ciągnięcie dodatkowej. Często o tym, jaką decyzję powinniśmy podjąć, podpowiada nam właśnie obrana strategia. 

Na co nam strategie?

Strategia podstawowa Blackjacka

Jest to forma gry w blackjacka, która jest wynikiem najlepszych obliczeń matematycznych. Polega ona na zestawieniu w tabelce kart gracza oraz kart krupiera. Na postawie tego, jaką kartą my dysponujemy oraz krupier, musimy podjąć najkorzystniejszą decyzję. Owa tabela podpowiada nam jedną z czterech czynności do wyboru:

 - Hit: dobieramy kartę,

- Stand: rezygnujemy z dodatkowej karty,

- Double down: podwajamy stawkę,

- Split: rozdwajamy karty.

Oczywiście tabela jest tylko wynikiem matematycznych obliczeń rachunku prawdopodobieństwa. Nie daje gwarancji powodzenia. Niemniej jednak teoretycznie obniża przewagę kasyna nam nami nawet poniżej 4%, co jest już sporym sukcesem. Oczywiście podstawowa strategia nie jest wszystkim, na co możemy liczyć.

Liczenie kart w blackjack

Z pewnością liczenie kart w Blackjacku to strategia, o której słyszało wielu graczy. W stacjonarnych kasynach jest wręcz zakazana, a złapana na gorącym uczynku osoba może zostać wyrzucona z kasyna lub liczyć się z większymi konsekwencjami. W przypadku gry internetowej nie musimy na całe szczęście obawiać się takich problemów. Samo liczenie kart polega na tym, iż zakładamy, że w talii kart do rozdania znajduje się obecnie więcej kart wysokich niż niskich. Dzięki temu w pewnym sensie matematyczna przewaga kasyna maleje, a nawet znajduje się po stronie gracza. Liczenie kart wymaga oczywiście ciągłej obserwacji wyrzucanych kart. Samo liczenie to nie wszystko. Istotna jest także wysokość stawki za pojedyncze rozdanie. Jeśli wiemy, że do rozdania pozostało więcej wysokich kart, to najlepszym wyjściem będzie zwiększenie stawki. Wykorzystujemy wtedy swą przewagę, czego efektem będą wyższe wygrane. Jeśli stosunek kart jest równy bądź też niższych znajduje się więcej, należy obniżyć stawkę. Oczywiście dobrym rozwiązaniem w obu przypadkach jest korzystanie także ze strategii podstawowej.

Każda karta posiada określone wartości: 2, 3, 4, 5, 6 przypisujemy wartość +1, natomiast 10, walet, dama, król i as mają wartość -1. Oczywiście należy pamiętać, że krupier przy rozdaniu nie dysponuje jedna talią, lecz przynajmniej sześcioma. W związku z tym liczenie wymaga wprawy jak i dobrej pamięci.

Strategia przy 16

Z pewnością 16 to najbardziej znienawidzony przez graczy wynik w blackjacku. Jeśli przy nim pozostajemy, bez dobierania kart, to wtedy istnieje duża szansa, że przegramy. Z kolei pociągnięcie trzeciej karty może wiązać się z bustem. Istotne jest to, czy w rozdaniu widnieje as czy nie. Specjaliści podpowiadają, aby w przypadku niskich kart krupiera od 2 do 6 nie brać dodatkowej karty. Jeśli jednak krupier posiada 7, 8, 9, 10 bądź asa to wtedy należy pociągnąć trzecią kartę. W przypadku twardej 16 możemy zwiększyć swe szanse jedynie o 4%, kiedy i tak ogromną przewagę będzie miał nad nami krupier. Niemniej jednak owe 4% zawsze są lepsze niż 0. Przyjmuje się, że podstawowa proporcja szans przy wyniku 16 wynosi zaledwie 30 do 70%.

Podejście konserwatywne i agresywne w grze w Blackjack online

Przy wygrywaniu pieniędzy w blackjacku liczy się również, jakie mamy podejście do wygranej bądź przegranej. Rozróżnia się na tym polu podejście konserwatywne oraz agresywne. Pierwszy jest szansą na zmaksymalizowanie wygranych. Polega na tym, iż po każdej wygranej podnosimy stawkę i gramy dalej. Dzięki temu nawet w przypadku przegranych powinniśmy wyjść przynajmniej na 0 bądź z małym plusem, oczywiście przy złym scenariuszu. Być może akurat uda się nam więcej razy wygrywać niż przegrywać. Warto jednak pamiętać, aby być konsekwentnym, czyli mieć nastawienie nawet na wiele przegranych pod rząd. Oczywiście liczyć się będzie także posiadany budżet.

Podejście agresywne to coś zupełnie innego. W tym wypadku mamy do czynienia z grą na systemie Martingale. Polega ona na tym, iż po każdej porażce powinniśmy podwoić stawkę. Może się zdarzyć, że przegramy wiele rozdań z rzędu, jednak końcowa wygrana zwróci nam wszystkie przegrane środki oraz zagwarantuje minimalny chociaż zysk. Także i w tym wypadku liczy się konsekwencja, zapas środków na dłuższą grę.

Podejście konserwatywne i agresywne

System Paroli oraz Parlay

Wspomnieliśmy uprzednio o systemie Martingale. Nie jest on jedynym, który można stosować w Blackjacku. Paroli jest z pewnością jednym z najprostszych systemów w tej grze. Jego działanie polega na tym, iż po każdej wygranej podbijamy stawkę naszego poprzedniego zakładu. Jeżeli przegrywamy, to stawkę automatycznie musimy obniżyć. Przed rozpoczęciem gry dobrze jest sobie ustalić podstawową oraz maksymalną stawkę zakładu. System Parlay z kolei często nazywany jest piramidą. W jego wypadku wysokość naszego zakładu po wygranej stanowić będzie zszumowanie ze sobą pierwotnego zakładu oraz wygranej kwoty. Jest to ryzykowna strategia, gdyż z jednej strony możemy przy kilku rozdaniach wygrać całkiem sporo, jak i również za jednym razem stracić wszystko. 

System 1-2-3-6

Jest to również ciekawy system w grze. Polega na tym, że wraz z kolejną wygraną należy zwiększać podstawową stawkę o wartość wedle schematu: 1 – 1x, 2 – 3x, 3 – 2x, 4 – 6x. Oznacza to nic innego jak potrojenie stawki przy drugim rozdaniu, a następnie jej podwojenie oraz na koniec zwiększenie aż sześciokrotnie. System ten powinien być stosowany wyłącznie przez 4 rundy zgodnie ze schematem. Przy sporym szczęściu można liczyć na całkiem duże wygrane.

Co zatem stosować grając w Blackjack online?

Wymieniliśmy kilka strategii jak i również systemów, które można stosować podczas gry w blackjacka. Być może któraś z nich okaże się najbardziej wygodna dla danej osoby. Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, która z nich jest najlepsza. Wszystko uzależnione jest od doświadczenia, odporności psychicznej, jak i również nastawienia. Dobrze zatem będzie w darmowej grze przetestować każdą z wymienionych opcji.

Napisz komentarz