Top strategie w ruletce
Ruletka jest grą, która nie bez powodu nazywana jest królową kasyn. To właśnie ona przez lata przynosiła graczom w kasynach w internecie i nie tylko najwyższe wygrane. Z biegiem lat ustąpiła nieco miejsca jednorękim bandytom, jednak nadal w kasynach naziemnych i internetowych cieszy się sporą popularnością. Ruletka jest przy tym jedną z tych gier, gdzie mamy teoretycznie największe szanse na wygrane. Najprostszy zakład na parzyste czy nieparzyste, czarne lub czerwone to szansa 50 na 50. Jednak wiele osób korzysta przy tym ze specjalnych strategii, które są gwarantem zabezpieczenia. Oto najciekawsze naszym zdaniem strategie w ruletce, które wykorzystywać powinno się zwłaszcza w systemie 1:1.
Najpopularniejsze systemy w grze w ruletkę
System Martingale
Z pewnością najpopularniejszym a przy tym chętnie stonowanym systemem gry w ruletce jest system Martingale. Wiąże się on co prawda z niskim prawdopodobieństwem dużej wygranej, lecz również i przegranej. Jest to bardzo prosta strategia, w której to po każdej przegranej, podwajamy poprzednią stawkę. Dzięki temu w następstwie wygranej nie tylko odzyskamy utracone pieniądze, lecz również będziemy nieco na plusie. Jest to prosta, choć nieco kłopotliwa strategia. Wiąże się z tym faktem, że porażek pod rząd może być całkiem sporo. Jeśli obstawiamy 5 złotych na zakład, to potem jest to 10, 20, 40, 80, 160, 320, itd. Strategia ta zatem wymaga nie tylko cierpliwości, lecz również sporego budżetu. Warto również sprawdzać limity w kasynie, gdyż może się okazać, że nie będziemy mogli postawić wysokiego zakładu i cały system okaże się wtedy wadliwy.
Odwrócony system Martingale
Niektóre osoby korzystają z odwróconych zasad poprzedniego systemu. Tutaj jednak sprawa wygląda nieco inaczej. Polega na tym, że po każdej wygranej podwajamy następną stawkę. Jeśli się nam poszczęści, to możemy w ciągu kilku rund wygrać sporo pieniędzy. Niestety równie dobrze możemy przegrać wszystko, przez co będziemy na minusie o podstawową stawkę. Strategia ta wymaga chłodnej głowy oraz wiedzy, kiedy należy odejść od stołu. Statystycznie mamy mniej niż 12% na 3 wygrane z rzędu. Warto to mieć na uwadze.
System D’Alembert’a
Jest to kolejny matematyczny system. Jego użycie polega na zwiększaniu bądź zmniejszaniu stawki w zależności od wygranej, przegranej. Ustalamy sobie tutaj podstawową stawką, którą mogą być 2 złote. Jeśli stale przegrywamy, w następnej rundzie obstawiamy 4, potem 6, 8, 10. Jeśli jednak uda się nam wygrać, to następny zakład zmniejszamy o podstawową jednostkę. W takim wypadku przy poprzednim zakładzie 10 złotych, teraz powinniśmy obstawić 8. Ważne jest to, aby nigdy nie obstawiać poniżej podstawowej sumy. Teoretycznie na koniec powinniśmy wyjść z gry z co najmniej minimalnym zyskiem. Tutaj również trzeba nastawić się na dłuższe przegrane. Różnica polega jednak na tym, że stawka nie rośnie tak szybko jak w Martingale.
Odwrócony D’Alembert
Stosować można również odwrócony system D’Alembert. Polega on na tym, że podwajamy stawkę po każdej wygranej, a po przegranej zmniejszamy ją o połowę. System ten wydaje się łatwy, jednak również bywa zawodny. W porównaniu jednak do odwróconego Martingale wiąże się z mniejszym prawdopodobieństwem wysokich przegranych.
Ciąg Fibonacci’ego
Matematyczny ciąg Fibonacci’ego to bardzo ciekawa i niezwykle wiekowa formuła, którą od lat stosuje się w grach hazardowych, nie tylko w ruletce. Ciąg ten składa się z takich cyfr jak 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, itd. Jego wykorzystanie polega na zaczęciu od drugiej liczby 1. Jeśli nasz zakład jest przegrany, to przesuwamy się o jedno pole dalej. Jeśli jednak jest wygrany, to cofamy się o dwa pola. Naszym nadrzędnym zadaniem jest uzyskanie co najmniej wyniku +1, dzięki czemu zawsze wyjdziemy na plus. Ciąg Fibonacci’ego wiąże się niestety z wysokim prawdopodobieństwem przegranych, lecz również może przynieść całkiem pokaźne wygrane.
System Labouchere’a
Równie ciekawy i chętnie wykorzystywany jest system Labouchere’a. Jego nazwa wzięła się od brytyjskiego polityka z czasów królowej Wiktorii, który lubił stosować ten system w ruletce. Ideą tego systemu jest z góry narzucenie sobie kwoty, którą chcemy wygrać. Musimy ją zapisać sobie jako sumę dodatnich liczb całkowitych. Liczby te w dowolnej kolejności układamy w jeden ciąg. Nasz zakład w ruletce na czerwone czy czarne powinien wynosić sumę pierwszej i ostatniej liczby ze stworzonego ciągu. Jeśli wygrywamy, to skreślamy obie liczby z ciągu i zaczynamy od kolejnych liczb, które nam zostały. W przypadku porażki musimy do swego ciągu dopisać sumę poprzedniego zakładu. Naszym końcowym zadaniem jest skreślenie wszystkich liczb z ciągu bądź też stracenie wszystkich pieniędzy. Jest to umiarkowany system pod względem wysokości wygranych bądź przegranych.
System Shauna
Jest to specyficzny i bardzo agresywny system gry, dzięki któremu prawdopodobieństwo wygranej wynosi aż 9 do 1. System ten wychodzi z założenia, aby obstawić w ruletce aż 33 liczby na kole, pozostawiając tylko 4 puste. Jak doskonale wiadomo, wygrana za utrafienie jednego numeru to aż 35 do 1. W takim wypadku, gdy kulka nie upadnie na żadne z 4 pustych pól, to jesteśmy do przodu o kilka żetonów. Jest to system, który zapewni mniejsze wygrane, jednak niesie ze sobą mniejsze ryzyko. Wymaga jednak większego budżetu.
System Oscar’s Grind
System Oscar’s Grind należy do najbardziej ostrożnych, bezpiecznych strategii w ruletce. Zakłada on małe wygrane. Polega on na tym, aby trzymać się małych stawek. Zaczynamy grę z małą kwotą, rzędu 1 złoty. Jeśli wygrywamy, to cały czas obstawiamy złotówkę. Jeśli jednak zaczynamy przegrywać i jesteśmy teoretycznie na minusie, to powinniśmy podnieść stawkę do 2 złotych. Po udanej grze podwajamy stawkę. Istotą tego systemu jest to, aby wyjść z minimalnym zyskiem po każdej rundzie. Jeśli się nam to uda, to możemy zabawę zacząć od początku. Dobrze jest zatem ustalić sobie maksymalny budżet na jeden cykl obrotów ruletką. Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które niezwykle chłodno podchodzą do gry, a zyski wolą kumulować w dłuższym odstępstwie czasu.
System 3/2
Układ koła do ruletki wygląda następująco. Pierwsza kolumna składa się z 6 czerwonych i 6 czarnych pól, druga kolumna posiada 4 czerwone i 8 czarnych, a trzecia kolumna 8 czerwonych i 4 czarne pola. Naszym zadaniem zatem będzie obstawienie wyłącznie 18 czerwonych pól, natomiast w środkowej kolumnie obstawiamy jedynie 8 czarnych pól. Dzięki temu w ostateczności będziemy mieć obstawionych 26 pól przy jedynie 11 wolnych. Istotą takiej gry jest zysk 3 do 2, dzięki czemu powinniśmy wyjść z co najmniej 1 żetonem do przodu.
System Paroli
Jest to najlepszy z pewnością system dla tych osób, które cenią sobie matematykę, swe statystyczne szanse na wygrane. Polega na tym, że ustawiamy sobie z góry posiadamy budżet jak i początkową stawkę. Jeśli przegrywamy, to nadal stawiamy tę samą stawkę. Gdy w następnej rundzie wygrywamy, to automatycznie podwajamy swoją stawkę w ruletce. Przy kolejnej porażce z automatu wracamy do podstawowej stawki, więc zabawa zaczyna się od początku. System jednak cały czas funkcjonować powinien wedle statystycznych założeń. Dlatego zakłada się, że w przypadku trzech wygranych z rzędu, należy zakończyć grę, powrócić do początkowej stawki. Wynika to po prostu z matematycznych obliczeń, o których wspominaliśmy wcześniej - mniej niż 12% szans na 3 wygrane z kolei, jak i mniej niż 6% na 4 wygrane pod rząd.
System 64
System 64 oznacza procentową szansę na naszą wygraną. Jest zastosowanie polega na tym, aby obstawić na ruletce dwa z trzech dostępnych tuzinów. Dzięki temu wybieramy 24 z 37 numerów, czyli 64% wszystkich dostępnych pól. W przypadku wygranej jesteśmy o jeden żeton do przodu. Jeśli przegrywamy musimy postawić potrójną stawkę, czyli +3, +9, +27. W ostateczności przegrane powinny się nam zwrócić wraz z tym jednym żetonem na plus. Oczywiście trzeba tutaj uwzględnić całkiem spory budżet.
Jaki system ruletki zatem stosować?
Wybraliśmy w zestawieniu najpopularniejsze systemy do gry w ruletkę. Jedne z nich wiążą się z większym, inne zaś z mniejszym ryzykiem. To samo tyczy się wielkości wygranych. Równie istotne będzie nastawienie się na konkretne wygrane bądź też posiadany budżet. Przy niektórych strategiach może się okazać, że kilka przegranych z rzędu wymagać będzie większego zasobu pieniędzy.